Specification
Caster Wheel / Castor Wheel : INOX highly recommended for Food Industries.
| Brand | Ethos |
| Mounting Type | Wheel Only |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Width Of Tread | 32 mm |
| Tread Material | Hi-tech Polyurethane |
| Wheel Centre Material | Polyolefin |
| Wheel Colour | Maroon |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Temperature Range | -40℃ / +80℃ |
| Load Capacity | 125 kg |
| Bore Size | 9.8 mm |
| Hub Length | 38.5 mm |
| Profile | Convex |
Description
- Stainless Steel Inox Castor. Medium duty Inox Institutional Castor
- Made of Hi-Tech polyurethane PU material. Thermoplastic elastomer tread bonded to polyolefin core.
- Maroon non-marking. PU integrated built-in delrin bearing











