Caster Wheel / Castor Wheel :
INOX - NSF Certified for Food Industries.
Housing made of stainless steel.
| Brand | Ethos |
| Mounting Type | Top Plate Rigid / Fixed |
| Hardness Of Tread | Shore A 92± |
| Wheel Diameter | 150 mm |
| Width Of Tread | 51 mm |
| Tread Material | Polyurethane |
| Wheel Colour | Maroon |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Temperature Range | -43℃ / +85℃ |
| Load Capacity | 410 kg |
| Bearing Type | Stainless Roller Bearing |
| Housing Material | Stainless Steel Inox |
| Plate Size | 114x102 mm |
| Plate Hole Centres | 92x76 or 76x67 mm |
| Plate Hole Size | 11.2 mm |
| Offset | 45.5 mm |
| Overall Height | 191 mm |
Key Product Highlights:
|






