Specification
Caster Wheel / Castor Wheel : INOX - NSF Certified for Food Industries. Housing made of stainless steel.
| Brand | Colson |
| Mounting Type | Top Plate Swivel |
| Hardness Of Tread | Shore A 92± |
| Wheel Diameter | 150 mm |
| Width Of Tread | 51 mm |
| Tread Material | Polyurethane |
| Wheel Colour | Maroon |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Temperature Range | -43℃ / +87℃ |
| Load Capacity | 410 kg |
| Bearing Type | Stainless Steel Bearing |
| Housing Material | Stainless Steel Inox |
| Plate Size | 114x102 mm |
| Plate Hole Centres | 92x76 or 76x67 mm |
| Plate Hole Size | 11.2 mm |
| Offset | 45.5 mm |
| Overall Height | 191 mm |
Description
- Stainless Steel Inox Castor. Heavy duty Inox Institutional Castor. Bracket made of stainless steel 304.
- Industrial strength polyurethane tread bonded to ribbed polyolefin core . Non-marking PU wheel with stainless roller bearings.
- Resistant to most chemicals, solvents, abrasion, water, acids, shock & impact
- Temperature range: -43ºC to +85ºC. NSF Certified for Food Industries




