Specification
Caster Wheel / Castor Wheel : NSF Certified for Food Industries
| Brand | Ethos |
| Mounting Type | Top Plate Swivel |
| Hardness Of Tread | Shore A 92± |
| Wheel Diameter | 125 mm |
| Width Of Tread | 51 mm |
| Tread Material | Polyurethane |
| Wheel Colour | Maroon |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Temperature Range | -43℃ / +85℃ |
| Load Capacity | 340 kg |
| Bearing Type | Stainless Roller Bearing |
| Bore Size | 19.4 mm |
| Hub Length | 61 mm |
| Profile | Convex |
Description
- Stainless Steel Inox Castor. Industrial strength polyurethane tread bonded to ribbed polyolefin core
- Non-marking PU wheel with stainless roller bearings.
- Resistant to most chemicals, solvents, abrasion, water, acids, shock & impact
- Temperature range: -43ºC to +85ºC. NSF Certified for Food Industries






