Specification
Caster Wheel / Castor Wheel : INOX highly recommended for Food Industries. Housing made of stainless steel SUS304.
| Brand | Ethos |
| Mounting Type | Screw Threaded Stem Swivel |
| Wheel Diameter | 90 mm |
| Width Of Tread | 32 mm |
| Tread Material | Hi-tech Polyurethane |
| Wheel Centre Material | Polyolefin |
| Wheel Colour | Maroon |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Temperature Range | -40℃ / +80℃ |
| Load Capacity | 115 kg |
| Bearing Type | Delrin Bearing |
| Housing Material | Stainless Steel Inox |
| Threaded Stem Size | M12 |
| Threaded Stem Length | 25 mm |
| Offset | 39 mm |
| Overall Height | 122 mm |
Description
| • 750 UID. Institutional Stainless Steel. Made of stainless steel SUS304. |
| • Constructed with double Inox ballrace swivel head. PU Integrated built-in delrin bearing. |
| • Hi-tech polyurethane tread bonded to ribbed polyolefin core. Maroon non-marking. |
| • Resistant to most chemicals, solvents, abrasion, water, acids, shock & impact |
| • Hardness: 92± Shore A • Temperature range: -43ºC to +85ºC. |
| • NSF Certified for Food Industries |










