Specification
Prestar PBR-4P Low Noise Silent Plastic Spare Wheels
| Model | PBR-4P |
| Brand | Prestar |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Width Of Tread | 35 mm |
| Tread Material | Rubber |
| Wheel Centre Material | Polyurethane (PU) |
| Wheel Colour | Black |
| Bearing Type | Plain Hub |
| Housing Material | Zinc Plated Steel |
| Load Capacity | 50 kg |
| Plate Size | 82x40 mm |
| Plate Hole Size | 9 mm |
| Overall Height | 144 mm |
| Prestar, World's Most Trusted And Highly Recommended Brand |
| Authentic & Original Made From Japan |
| Best Choice for Material Handling in |
| Factories, Healthcare, Warehouse, Kitchen, Cafes, Home, and Office Use: |
| Security Roll Cage, Fully Covered Roll Container, Roll Cage / Roll Container, |
| Logistic Cage, Mesh Push Cart, Side Net Cart, Slim Carts, Trolley, Hand Truck |
| Low Noise/ Plastic Silent Type Replacement Castor Wheels |
|
Description
Spare Castor Series. Low noise Prestar 4" rigid castor




