Specification
Caster Wheel / Castor Wheel : In compliance to American Standard Specification. Extra Heavy Duty.
| Brand | Ethos |
| Mounting Type | Top Plate Fixed / Rigid |
| Wheel Diameter | 381 mm |
| Width Of Tread | 76.2 mm |
| Tread Material | Semi steel |
| Wheel Centre Material | Cast Iron |
| Wheel Colour | Silver |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Elasticity Of Tread | Bad |
| Abrasion Resistance | Excellent |
| Oil Resistance | Excellent |
| Water Resistance | Fair |
| Chemical Resistance | Good |
| Temperature Range | -60℃ / +148℃ |
| Load Capacity | 1588 kg or 3500 lbs |
| Bearing Type | Roller bearing |
| Plate Size | 133.35x184.15 mm |
| Plate Hole Centres | 86x133 or 103x155 mm |
| Plate Hole Size | 14.29 mm |
| Overall Height | 393.7 mm |
Description
- Extra Heavy Duty. In compliance to American Standard Specification
- Fork leg 3/8” Carbon steel 5/8” SAE 10-45 Drop forged steel
- Full double ballrace ways. Semi-steel, cast iron toughened with steel







