Specification
Tente Caster Wheels / Castor Wheels : Light Duty for Industrial use
| Brand | Tente |
| Mounting Type | Top Plate Swivel |
| Wheel Diameter | 50 mm |
| Width Of Tread | 19 mm |
| Hardness Of Tread | Shore A 80 |
| Tread Material | Solid Rubber |
| Wheel Centre Material | Pressed Steel |
| Wheel Colour | Grey |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Temperature Range | - 20 / +85 °C |
| Load Capacity | 40 kg |
| Bearing Type | Cone ball Bearing |
| Housing Material | Pressed Steel |
| Centre hole | 11 mm |
| Overall Height | 69 mm |
| Offset | 24 mm |
Description
- Swivel castor, housing made of pressed steel, zincchromatised, double ball bearing swivel head.
- Wheel centre made of pressed steel, Tread: solid rubber black, non-staining, electric conductive, with threadguards, cone ball bearing, bolt hole
- Castors can be mounted with standard screws; various length screws can be used



