Specification
| Brand | Tente |
| Mounting Type | Hollow/ Hole Fitting |
| Wheel Diameter | 125 mm |
| Width Of Tread | 32 mm |
| Hardness Of Tread | Shore A 80± |
| Tread Material | Solid Rubber |
| Wheel Centre Material | Presed Steel |
| Wheel Colour | Grey |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Temperature Range | - 40 / +80 °C |
| Load Capacity | 100 kg |
| Bearing Type | Cone ball Bearing w/ threadguards |
| Housing Material | Pressed Steel |
| Centre hole | 11 mm |
| Overall Height | 160 mm |
| Offset | 41 mm |
Description
Tente Caster Wheels / Castor Wheel
- Swivel castor, housing made of pressed steel, zincchromatised, double ball bearing swivel head, wheel axle with nut. Wheel centre made of pressed steel,
- Tread: solid rubber, grey non-marking, with threadguards, cone ball bearing, bolt hole
- Castors can be mounted with standard screws; various length screws can be used.



