Specification
| Brand | Tente |
| Mounting Type | Hollow/ Hole Fitting |
| Wheel Diameter | 50 mm |
| Width Of Tread | 19 mm |
| Hardness Of Tread | Shore A 87 |
| Tread Material | Thermoplastic Rubber |
| Wheel Centre Material | Polypropylene |
| Wheel Colour | Grey |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Temperature Range | - 20 / +60 °C |
| Load Capacity | 50 kg |
| Bearing Type | Plain Bearing |
| Housing Material | Pressed Steel |
| Centre hole | 11 mm |
| Overall Height | 69 mm |
| Offset | 24 mm |
Description
Tente Caster Wheels / Castor Wheels
- Swivel castor, housing made of pressed steel, bright zinc plated, blue passivated, double ball bearing swivel head, axle riveted.
- Wheel centre made of Polypropylene, Tread: TENTEprene (thermoplastic rubber), grey non-marking, plain bearing, bolt hole
- Castors can be mounted with standard screws; various length screws can be used.



