Specification
| Brand | Tente |
| Mounting Type | Top Plate Swivel |
| Wheel Diameter | 50 mm |
| Width Of Tread | 20 mm |
| Hardness Of Tread | Shore A 87 |
| Tread Material | Polyurethane |
| Wheel Centre Material | Polyamide |
| Wheel Colour | Grey |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Temperature Range | - 40 / +80 °C |
| Load Capacity | 50 kg |
| Bearing Type | Cone ball Bearing w/ threadguards |
| Housing Material | Pressed Steel |
| Size of Plate | 60 x 60 mm |
| Plate hole centres | 48/38 x 48/38 mm |
| Overall Height | 69 mm |
| Offset | 24 mm |
Description
Tente Caster Wheels / Castor Wheels
- Swivel castor, housing made of pressed steel, zinc chromatised, double ball bearing swivel head, wheel axle with nut.
- Wheel centre made of Polyamide, Tread: Polyurethane, with threadguards, cone ball bearing, plate fitting



