Specification
| Brand | Tente |
| Mounting Type | Top Plate Swivel w/ Brake |
| Wheel Diameter | 150 mm |
| Width Of Tread | 32 mm |
| Hardness Of Tread | Shore A 87 |
| Tread Material | Thermoplastic Rubber |
| Wheel Centre Material | Polypropylene |
| Wheel Colour | Grey |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Temperature Range | - 20 / +60 °C |
| Load Capacity | 100 kg |
| Bearing Type | Plain Bearing |
| Housing Material | Pressed Steel |
| Size of Plate | 77 x 67 mm |
| Plate hole centres | 61.5/56 x 51.5/ 46.5 mm |
| Overall Height | 185 mm |
| Offset | 36 mm |
Description
Tente Caster Wheel / Castor Wheel
- Swivel castor with directional lock, housing made of pressed steel, bright zinc plated, blue passivated,
- Double ball bearing swivel head, wheel axle with nut, plate fitting. Wheel centre made of Polypropylene,
- Tread: TENTEprene (thermoplastic rubber), grey nonmarking, plain bearing.



