Specification
Tente Caster Wheel / Castor Wheel
| Brand | Tente |
| Mounting Type | Top Plate Swivel w/ Brake |
| Wheel Diameter | 125 mm |
| Width Of Tread | 32 mm |
| Hardness Of Tread | Shore A 80 |
| Tread Material | Solid Rubber |
| Wheel Centre Material | Pressed Steel |
| Wheel Colour | Grey |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Temperature Range | - 20 / +85 °C |
| Load Capacity | 100 kg |
| Bearing Type | Cone ball Bearing |
| Housing Material | Pressed Steel |
| Size of Plate | 77 x 67 mm |
| Plate hole centres | 61.5/56 x 51.5/46.5 mm |
| Overall Height | 160 mm |
| Offset | 41 mm |
| Plate Hole | 8.5 mm |
Description
- Swivel castor with total lock, tail end of castor, Housing made of pressed steel, zinc-chromatised, double ball bearing swivel head, wheel axle with nut.
- Wheel centre made of pressed steel, Tread: solid rubber, grey non-marking, with threadguards, cone ball bearing, plate fitting
- Option: This castor is also in electric conductive version available. Tread made of black, non staining rubber.
- Please replace DIK with DYK when ordering..



