Specification
Tente Caster Wheels / Castor Wheels : Light Duty for Industrial use
| Brand | Tente |
| Mounting Type | Top Plate Swivel w/ Brake |
| Wheel Diameter | 50 mm |
| Width Of Tread | 19 mm |
| Hardness Of Tread | Shore A 80 |
| Plate hole centres | 48/38 x 48/38 mm |
| Size of Plate | 60 x 60 mm |
| Tread Material | Solid Rubber |
| Wheel Centre Material | Pressed Steel |
| Wheel Colour | Black |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Temperature Range | - 20 / +85 °C |
| Load Capacity | 40 kg |
| Bearing Type | Cone ball Bearing |
| Housing Material | Pressed Steel |
| Plate hole | 6.3 mm |
| Overall Height | 69 mm |
| Offset | 24 mm |
Description
- Swivel castor with wheel brake, housing made of pressed steel, bright zinc plated, blue passivated, double ball bearing swivel head.
- Wheel centre made of pressed steel, Tread: solid rubber black, nonstaining, electric conductive, with threadguards, cone ball bearing, plate fitting



