Specification
Tente Caster Wheel / Castor Wheel
| Brand | Tente |
| Mounting Type | Hollow / Hole Fitting Swivel |
| Wheel Diameter | 50 mm |
| Width Of Tread | 19 mm |
| Hardness Of Tread | Shore A 87 |
| Wheel Tread Material | Thermoplastic Rubber |
| Wheel Centre Material | Polypropylene |
| Wheel Colour | Grey |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Temperature Range | - 20 / + 60 °C |
| Load Capacity | 70 kg |
| Bearing Type | Plain bearing |
| Housing Material | Pressed Steel |
| Size of Plate | 60 x 60 mm |
| Plate hole centres | 48/38 x 48/38 mm |
| Plate Hole | 6.3 |
| Overall Height | 69 mm |
| Offset | 25 mm |
Description
- Swivel castor, housing made of pressed steel, zincchromatised, double ball bearing swivel head, wheel axle with nut.
- Wheel centre made of Polypropylene, Tread: TENTEprene (thermoplastic rubber), grey nonmarking, plain bearing, plate fitting



