Specification
TENTE Caster Wheels / Castor Wheel
| Brand | Tente |
| Mounting Type | Top Plate Swivel |
| Wheel Diameter | 160 mm |
| Width Of Tread | 46 mm |
| Hardness Of Tread | Shore A 64 |
| Wheel Centre Material | Elastic-tyre w/ Polyamide centre |
| Wheel Colour | black |
| Temperature Range | - 20 / + 80 °C |
| Load Capacity | 300 kg |
| Bearing Type | Roller bearing |
| Housing Material | Pressed steel |
| Size of Plate | 137 x 105 mm |
| Plate hole centres | 105 x 80/75 mm |
| Plate Hole | 11 mm |
| Overall Height | 300 mm |
| Offset | 55 mm |
Description
- Swivel castor, housing made of pressed steel, bright zinc plated, blue passivated, double ball bearing swivel head, wheel axle with nut, dustguard.
- Wheel centre made of Polyamide, Tread: elastic-tyre, black, roller bearing, plate fitting



