Specification
TENTE Caster Wheels / Castor Wheel
| Brand | Tente |
| Mounting Type | Top Plate Swivel |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Width Of Tread | 34 mm |
| Hardness Of Tread | Shore A 64 |
| Wheel Centre Material | Elastic-tyre w/ Polyamide centre |
| Wheel Colour | Grey |
| Temperature Range | - 20 / + 80 °C |
| Flooring Measures | Non-marking |
| Load Capacity | 160 kg |
| Bearing Type | Roller bearing |
| Housing Material | Pressed steel |
| Size of Plate | 105 x 85 mm |
| Plate hole centres | 80/75 x 60 mm |
| Plate Hole | 9 mm |
| Overall Height | 128 mm |
| Offset | 41 mm |
|
Description
- Swivel castor, housing made of pressed steel, bright zinc plated, blue passivated, double ball bearingbswivel head, wheel axle with nut, dustguard.
- Wheel centre made of Polyamide, Tread: elastic-tyre, nonmarking, roller bearing, plate fitting



