Specification
TENTE Caster Wheels / Castor Wheel
| Brand | Tente |
| Mounting Type | Top Plate Swivel w/ Brake |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Width Of Tread | 36 mm |
| Hardness Of Tread | Shore D 75 |
| Thread Material | Polyamide w/ elastic solid rubber centre |
| Wheel Colour | Grey |
| Temperature Range | - 20 / + 60 °C |
| Load Capacity | 160 kg |
| Bearing Type | Roller bearing |
| Housing Material | Pressed steel |
| Size of Plate | 105 x 85 mm |
| Plate hole centres | 80/75 x 60 mm |
| Plate Hole | 9 mm |
| Overall Height | 128 mm |
| Offset | 41 mm |
|
Description
- Swivel castor with total lock, tail end of castor, housing made of pressed steel, bright zinc plated, blue passivated.
- Double ball bearing swivel head, wheel axle with nut, dustguard. Hybrid-wheel "SYNTECH",
- Wheel centre and tread made of Polyamide, with elastic solid rubber centre, noise reduced, roller bearing, plate fitting



