Specification
TENTE Caster Wheels / Castor Wheel
| Brand | Tente |
| Mounting Type | Top Plate Swivel with Brake |
| Wheel Diameter | 3.15 in |
| Width Of Tread | 1.38 in |
| Hardness Of Tread | Shore A 80 |
| Wheel Thread Material | Solid Rubber |
| Wheel Colour | Grey |
| Temperature Range | - 4 / + 140 °C |
| Load Capacity | 155 kg |
| Bearing Type | Roller bearing |
| Housing Material | Pressed steel |
| Size of Plate | 4.13 x 3.35 in |
| Plate hole centres | 3.15/3.03 x 2.36 in |
| Plate Hole | 0.35 in |
| Overall Height | 4.25 in |
| Offset | 1.75 in |
Description
- Swivel caster with total lock, trailing end of caster, housing made of pressed steel, bright zinc plated, blue passivated
- Double ball bearing swivel head, wheel axle with nut, dustguard, plate fitting.
- Wheel center made of Polypropylene, Tread: solid rubber, grey non-marking, roller bearing



