Specification
Tente Caster Wheels / Castor Wheels : Medium Heavy Duty for Industrial use
| Brand | Tente |
| Mounting Type | Top Plate Rigid/ Fixed |
| Wheel Diameter | 160 mm |
| Width Of Tread | 40 mm |
| Hardness Of Tread | Shore A 87± |
| Tread Material | Solid Black Rubber |
| Wheel Centre Material | Pressed steel |
| Wheel Colour | Black |
| Flooring Measures | Marking |
| Temperature Range | - 20 / + 60 °C |
| Standard | EN 12532 |
| Load Capacity | 135 kg |
| Bearing Type | Roller Bearing |
| Housing Material | Pressed Steel |
| Plate Size | 137 x 115 mm |
| Plate Hole Centre | 105 x 80/75 mm |
| Plate Hole Size | 11 mm |
| Overall Height | 200 mm |
Description
- Fixed castor, Fork made of pressed steel, zinc chromatised, wheel axle with nut,
- Wheel centre made of pressed steel, Tread: solid rubber, black, roller bearing, plate fitting



