Specification
| Brand | Tente |
| Mounting Type | Top Plate Rigid/ Fixed |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Width Of Tread | 36 mm |
| Hardness Of Tread | Shore D 75 |
| Wheel Thread Material | Polyamide w/ elastic solid rubber centre |
| Wheel Colour | Grey |
| Temperature Range | - 20 / + 60 °C |
| Load Capacity | 160 kg |
| Bearing Type | Roller bearing |
| Housing Material | Pressed steel |
| Size of Plate | 103 x 85 mm |
| Plate hole centres | 80/77 x 60 mm |
| Plate Hole | 9 mm |
| Overall Height | 128 mm |
|
Description
- Swivel castor, housing made of pressed steel, bright zinc plated, blue passivated, double ball bearing swivel head, wheel axle with nut, dustguard, plate fitting.
- Hybrid-wheel "SYNTECH", wheel centre and tread made of Polyamide, with elastic solid rubber centre, noise reduced, roller bearing



