Specification
Tente Caster Wheels / Castor Wheels : Heavy Duty for Industrial use
| Brand | Tente |
| Mounting Type | Top Plate Swivel |
| Wheel Diameter | 160 mm |
| Width Of Tread | 50 mm |
| Hardness Of Tread | Shore A 92 |
| Wheel Centre Material | Polyurethane |
| Wheel Colour | Orange |
| Temperature Range | - 20 / + 60 °C |
| Load Capacity | 600 kg |
| Bearing Type | Precision Ball Bearing |
| Housing Material | Pressed steel |
| Size of Plate | 137 x 105 mm |
| Plate hole centres | 105 x 80/75 mm |
| Plate Hole | 11 mm |
| Overall Height | 210 mm |
| Offset | 55 mm |
Description
- Swivel castor, housing made of heavy pressed steel, bright zinc plated, blue passivated
- Precision ball bearing swivel head, sealed, wheel axle with nut. Wheel centre made of Aluminium
- Tread: Polyurethane, casted, precision ball bearing, plate fitting



