Specification
TENTE Caster Wheels / Castor Wheel
| Brand | Tente |
| Mounting Type | Top Plate Swivel w/ Brake |
| Wheel Diameter | 125 mm |
| Width Of Tread | 50 mm |
| Hardness Of Tread | Shore A 67 |
| Wheel Centre Material | Elastic Tyre |
| Wheel Colour | Black |
| Temperature Range | - 20 / + 85 °C |
| Load Capacity | 300 kg |
| Bearing Type | Precision Ball Bearing |
| Housing Material | Pressed steel |
| Size of Plate | 137 x 105 mm |
| Plate hole centres | 105 x 80/75 mm |
| Plate Hole | 11 mm |
| Overall Height | 178 mm |
| Offset | 55 mm |
|
Description
- Swivel castor, housing made of heavy pressed steel,bright zinc plated, blue passivated, precision ball bearing swivel head, sealed, wheel axle with nut,plate fitting.
- Wheel centre made of Aluminium, Tread: black elastic-tyre, vulcanized, precision ball bearing.



