Specification
TENTE Caster Wheels / Castor Wheel
| Brand | Tente |
| Mounting Type | Top Plate Swivel w/ Brake |
| Wheel Diameter | 250 mm |
| Width Of Tread | 50 mm |
| Hardness Of Tread | Shore A 67± |
| Tread Material | Elastic- tyre |
| Wheel Centre Material | Aluminum |
| Wheel Colour | Black |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Temperature Range | -20 / + 85 °C |
| Load Capacity | 500 kg |
| Bearing Type | Precision Ball Bearing |
| Housing Material | Very heavy pressed steel |
| Plate Size | 140 x 110 mm |
| Plate Hole Centre | 105 x 80/75 mm |
| Plate Hole Size | 11 mm |
| Overall Height | 290 mm |
| Offset | 55 mm |
Description
- Swivel castor with total lock, tail end of castor, housing made of very heavy pressed steel, reinforced, bright zinc plated, blue passivated,
- sealed swivel double ball bearing, reinforced and heat-treated ball covers, riveted king pin, dust ring with integrated grease nipple, wheel axle with nut, plate fitting.
- Wheel centre made of Aluminium, Tread: black elastic-tyre, vulcanized, precision ball bearing



