Specification
Tente Caster Wheels / Castor Wheels : Heavy Duty for Industrial use
| Brand | Tente |
| Mounting Type | Top Plate Swivel |
| Wheel Diameter | 160 mm |
| Width Of Tread | 50 mm |
| Hardness Of Tread | Shore A 68 |
| Tread Material | Elastic-tyre |
| Wheel Centre Material | Aluminum |
| Wheel Colour | Black |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Temperature Range | -20 / + 85 °C |
| Load Capacity | 350 kg |
| Bearing Type | Precision Ball Bearing |
| Plate Size | 135 x 110 mm |
| Plate Hole Centre | 105 x 80/75 mm |
| Plate Hole Size | 11 mm |
| Overall Height | 205 mm |
| Offset | 58 mm |
| Swivel Interference | 276 mm |
Description
- Swivel castor, housing and plate steel-welded, bright zinc plated, blue passivated, sealed single swivel double ball bearing,
- threaded king pin and locking nut secured, grease nipple, wheel axle with nut, plate fitting.
- Wheel centre made of Aluminium, Tread: black elastic-tyre, vulcanized, precision ball bearing



