Specification
Tente Twin Caster Wheels / Castor Wheels : Heavy Duty for Industrial use
| Brand | Tente |
| Mounting Type | Top Plate Swivel |
| Wheel Diameter | 250 mm |
| Width Of Tread | 50 mm |
| Hardness Of Tread | Shore D 45 |
| Wheel Centre Material | Polyamide |
| Wheel Colour | White |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Temperature Range | -40 / + 80 °C |
| Load Capacity | 2200 kg |
| Bearing Type | Precision Ball bearing |
| Plate Size | 200 x 160 mm |
| Plate Hole Centre | 160 x 120 mm |
| Plate Hole Size | 15 mm |
| Overall Height | 325 mm |
| Offset | 70 mm |
Description
- Swivel castor, housing and plate steel-welded, zinc plated, blue passivated, sealed swivel bearing with dual purpose bearing and
- tapered roller bearing, threaded king pin and locking nut secured, grease nipple, wheel axle with nut.
- Wheel centre made of Polyamide, heavy duty, precision ball bearing, plate fitting



