Specification
Tente Caster Wheels / Castor Wheels : With Stainless Steel housing. Heavy Duty for Industrial use.
| Brand | Tente |
| Mounting Type | Top Plate Swivel with Brake |
| Wheel Diameter | 125 mm |
| Width Of Tread | 30 mm |
| Hardness Of Tread | Shore D 60 |
| Tread Material | Polyurethane |
| Wheel Centre Material | Polyamide |
| Wheel Colour | Purple |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Temperature Range | - 40 / + 80 °C |
| Load Capacity | 200 kg |
| Bearing Type | Roller Bearing |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Plate Size | 105 x 85 mm |
| Plate Hole Centre | 80/77 x 60 mm |
| Plate Hole Size | 9 mm |
| Overall Height | 155 mm |
| Offset | 40 mm |
Description
- Swivel castor with total lock, tail end of castor, housing made of Stainless Steel, double ball bearing swivel head, wheel axle with nut.
- Wheel centre made of Polyamide, Tread: Polyurethane, purple, roller bearing, stainless, plate fitting



