Specification
Tente Caster Wheels / Castor Wheels : Light Medium Duty for Industrial use
| Brand | Tente |
| Mounting Type | Hollow / Hole Fitting Swivel |
| Wheel Diameter | 50 mm |
| Width Of Tread | 20 mm |
| Hardness Of Tread | Shore A 80 |
| Wheel Tread Material | Solid Rubber |
| Wheel Centre Material | Pressed Steel |
| Wheel Colour | Black |
| Flooring Measures | Marking |
| Temperature Range | - 20 / + 85 °C |
| Load Capacity | 60 kg |
| Bearing Type | Cone Ball bearing |
| Housing Material | Pressed Steel |
| Centre Hole | 11 mm |
| Swivel Interference | 100 mm |
| Overall Height | 69 mm |
| Offset | 25 mm |
Description
- Swivel castor, housing made of pressed steel, zincchromatised, double ball bearing swivel head, wheel axle with nut. Wheel centre made of pressed steel,
- Tread: solid rubber black, non-staining, electric conductive, with threadguards, cone ball bearing, bolt hole



