Specification
Tente Caster Wheels / Castor Wheels Light Medium Duty for Industrial Use
| Brand | Tente |
| Mounting Type | Top Plate Swivel |
| Wheel Diameter | 75 mm |
| Width Of Tread | 25 mm |
| Hardness Of Tread | Shore A 87 |
| Wheel Tread Material | Thermoplastic Rubber |
| Wheel Centre Material | Polypropylene |
| Wheel Colour | Grey |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Temperature Range | - 20 / + 60 °C |
| Load Capacity | 100 kg |
| Bearing Type | Precision Ball bearing w/ Threadguards |
| Housing Material | Pressed Steel |
| Size of Plate | 77 x 67 mm |
| Plate hole centres | 61.5/56 x 51.5/46.5 mm |
| Plate Hole | 8.5 |
| Overall Height | 102 mm |
| Offset | 31.4 mm |
Description
- Swivel castor, housing made of pressed steel, zincchromatised, double ball bearing swivel head, wheel axle with nut.
- Wheel centre made of Polypropylene, Tread: TENTEprene (thermoplastic rubber), grey nonmarking, precision ball bearing, with threadguards,plate fitting



