Specification
Tente Caster Wheels / Castor Wheels Light Medium Duty for Hospital Bed, Medical Apparatus and Industrial Use
| Brand | Tente |
| Mounting Type | Top Plate Swivel w/ Brake |
| Wheel Diameter | 125 mm |
| Width Of Tread | 32 mm |
| Hardness Of Tread | Shore A 87 |
| Tread Material | Thermoplastic Rubber |
| Wheel Centre Material | Polypropylene |
| Wheel Colour | Grey |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Temperature Range | - 20 / + 60 °C |
| Load Capacity | 100 kg |
| Bearing Type | Precision ball bearing |
| Housing Material | High grade synthetic materials with threadguards |
| Plate hole | 8.5 mm |
| Plate hole centres | 61,5/56 x 51,5/46,5 mm |
| Size of Plate | 77 x 67 mm |
| Overall Height | 166 mm |
| Offset | 37 mm |
Description
- Swivel castor with total lock, tail end of castor,housing and wheels made from high grade synthetic materials
- With integrated threadguards, all metal parts are yellow passivated.
- Wheel centre made of Polypropylene, Tread: TENTEprene (thermoplastic rubber)
- Grey non-marking, precision ball bearing, with threadguards, plate fitting



