Specification
| Brand | Tente |
| Mounting Type | Solid Stem Swivel |
| Wheel Diameter | 125 mm |
| Width Of Tread | 32 mm |
| Hardness Of Tread | Shore D 40 |
| Tread Material | Polyurethane |
| Wheel Centre Material | Polyamide |
| Wheel Colour | Grey |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Temperature Range | - 30 / + 80 °C |
| Load Capacity | 150 kg |
| Bearing Type | Precision Ball Bearing w/ Threadguards |
| Housing Material | Pressed Steel |
| Bolt-Ø | 32 mm |
| Bolt Length | 45 mm |
| Overall Height | 158 mm |
| Offset | 35 mm |
Description
Tente Caster Wheels / Castor Wheels for Hospital bed and other medical apparatus
- Swivel castor, frame made of pressed steel, precision ball bearing in swivel head and wheel,
- Housing cover made of synthetic plastics, solid plug fitting.Wheel centre made of Polyamide, electric conductive,
- Tread made of injected Polyurethane, with threadguards, precision ball bearing, sealed
- Washable castors must be sealed in the fitting area by the hospital bed manufacturer.



