Specification
Tente Caster Wheels / Castor Wheels Medium Heavy Duty for Hospital bed and other medical apparatus
| Brand | Tente |
| Mounting Type | Solid Stem Swivel |
| Wheel Diameter | 125 mm |
| Width Of Tread | 32 mm |
| Hardness Of Tread | Shore A 87 |
| Tread Material | Thermoplastic Rubber |
| Wheel Centre Material | Polypropylene |
| Wheel Colour | Grey |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Temperature Range | - 20 / + 60 °C |
| Load Capacity | 100 kg |
| Bearing Type | Precision Ball Bearing |
| Housing Material | Pressed Steel |
| Bolt-Ø | 28 mm |
| Bolt Length | 96 mm |
| Overall Height | 158 mm |
| Offset | 41 mm |
Description
- Swivel castor with central, total or directional lock, housing made of pressed steel, bright zinc plated, blue passivated
- Double ball bearing swivel head, wheel axle riveted for attaching the cover, covering of the housing made of Polypropylene,
- RAL 9002 greywhite, stem with cam hole for profile bars.
- Wheel centre made of Polypropylene, Tread: TENTEprene (thermoplastic rubber), grey nonmarking, precision ball bearing.



