Specification
Tente Caster Wheels / Castor Wheels : Heavy Duty for Industrial use
| Brand | Tente |
| Mounting Type | Wheel Only |
| Wheel Diameter | 150 mm |
| Width Of Tread | 50 mm |
| Hardness Of Tread | Shore D 75± |
| Wheel Centre Material | Polyamide |
| Wheel Colour | White |
| Temperature Range | -20 / + 80 °C |
| Load Capacity | 800 kg |
| Axle Hole Ø | 20 mm |
| Hub Length | 60 mm |
Description
- Wheel centre made of Polyamide, heavy duty, precision ball bearing



