Specification
Tente Caster Wheel / Castor Wheel
| Brand | Tente |
| Mounting Type | Hollow / Hole Fitting Swivel |
| Wheel Diameter | 50 mm |
| Width Of Tread | 20 mm |
| Hardness Of Tread | Shore D 75 |
| Wheel Centre Material | Polyamide |
| Wheel Colour | Black |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Temperature Range | - 40 / + 80 °C |
| Load Capacity | 70 kg |
| Bearing Type | Plain bearing |
| Housing Material | Pressed Steel |
| Centre Hole | 11 mm |
| Swivel Interference | 100 mm |
| Overall Height | 69 mm |
| Offset | 25 mm |
Description
- Swivel castor, housing made of pressed steel, zinc chromatised, double ball bearing swivel head, wheel axle with nut.
- Wheel centre made of Polyamide, plain bearing, bolt hole



