Specification
UKAI Caster Wheel / Castor Wheel
| Brand | UKAI |
| Mounting Type | Top Plate Swivelw/ Brake |
| Wheel Diameter | 150 mm |
| Width Of Tread | 45 mm |
| Tread Material | Rubber |
| Wheel Colour | Black |
| Load Capacity | 300 kg |
| Bore Size | 20 mm |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Total Height | 198 mm |
| Plate Size | 120 x 120 or 120/120 |
| Hole Distance | 90 x 90 or90/90 |
| Bolt Hole | 11 mm |
| Offset | 45 mm |



