Specification
UKAI Caster Wheel / Castor Wheel
| Brand | UKAI |
| Mounting Type | Top Plate Fixed/ Rigid |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Width Of Tread | 50 mm |
| Tread Material | Polyurethane |
| Wheel Colour | Green |
| Load Capacity | 450 kg |
| Bore Size | 12 mm |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Total Height | 144 mm |
| Plate Size | 139 X 88 or 139/88 |
| Hole Distance | 103 x 52 or 103/52 |
| Bolt Hole | 11 mm |



