Specification
UKAI Caster Wheel / Castor Wheel
| Brand | UKAI |
| Mounting Type | Top Plate Fixed/ Rigid |
| Wheel Diameter | 130 mm |
| Width Of Tread | 50 mm |
| Tread Material | Polyurethane |
| Wheel Colour | Green |
| Load Capacity | 675 kg |
| Bore Size | 20 mm |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Total Height | 177 mm |
| Plate Size | 140 X 96 or 140/96 |
| Hole Distance | 100 x 56 or 100/56 |
| Bolt Hole | 11 mm |



