Specification
UKAI Caster Wheel / Castor Wheel
| Brand | UKAI |
| Mounting Type | Top Plate Fixed/ Rigid |
| Wheel Diameter | 300 mm |
| Width Of Tread | 50 mm |
| Tread Material | Rubber |
| Wheel Colour | Black |
| Load Capacity | 525 kg |
| Bore Size | 25 mm |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Total Height | 374 mm |
| Plate Size | 220 x 150 or 220/150 |
| Hole Distance | 160/90 |
| Bolt Hole | 14 mm |



