Specification
UKAI Caster Wheel / Castor Wheel
In Compliance To American Standard Specification
| Brand | UKAI |
| Mounting Type | Top Plate Swivel |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Width Of Tread | 35 mm |
| Tread Material | Urethane |
| Wheel Colour | Green |
| Load Capacity | 270 kg |
| Bore Size | 12 mm |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Total Height | 144 mm |
| Plate Size | 95x 95 or 95/95 |
| Hole Distance | 71x 71 or 71/ 71 |
| Bolt Hole | 11 mm |
| Offset | 35 mm |



