Specification
UKAI Caster Wheel / Castor Wheel
In Compliance To American Standard Specification
| Brand | UKAI |
| Mounting Type | Top Plate Swivel |
| Wheel Diameter | 200 mm |
| Width Of Tread | 42 mm |
| Tread Material | Urethane |
| Wheel Colour | Green |
| Load Capacity | 600 kg |
| Bore Size | 20 mm |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Total Height | 250 mm |
| Plate Size | 140 x 140 or 140/140 |
| Hole Distance | 112 x 112 or 112/112 |
| Bolt Hole | 11 mm |
| Offset | 58 mm |



