Specification
UKAI Caster Wheel / Castor Wheel
In Compliance To American Standard Specification
| Brand | UKAI |
| Mounting Type | Top Plate Swivel |
| Wheel Diameter | 250 mm |
| Width Of Tread | 45 mm |
| Tread Material | Urethane |
| Wheel Colour | Green |
| Load Capacity | 750 kg |
| Bore Size | 25 mm |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Total Height | 305 mm |
| Plate Size | 160 x 160 or 160/160 |
| Hole Distance | 125 x 125 or 125/125 |
| Bolt Hole | 14 mm |
| Offset | 71 mm |



