Specification
UKAI Caster Wheel / Castor Wheel
| Brand | UKAI |
| Mounting Type | Top Plate Swivel |
| Wheel Diameter | 300 mm |
| Width Of Tread | 50 mm |
| Tread Material | Urethane |
| Wheel Colour | Green |
| Load Capacity | 900 kg |
| Bore Size | 50 mm |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Total Height | 374 mm |
| Plate Size | 175 x 175 or 175/175 |
| Hole Distance | 140 x 140 or 140/140 |
| Bolt Hole | 14 mm |
| Offset | 71 mm |



