Specification
UKAI Caster Wheel / Castor Wheel
| Brand | UKAI |
| Mounting Type | Top Plate Swivel w/ Brake |
| Wheel Diameter | 130 mm |
| Width Of Tread | 35 mm |
| Tread Material | Urethane |
| Wheel Colour | Green |
| Load Capacity | 375 kg |
| Bore Size | 20 mm |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Total Height | 177 mm |
| Plate Size | 108 x 108 or 108/108 |
| Hole Distance | 80 x 80 or 80/80 |
| Bolt Hole | 11 mm |
| Offset | 40 mm |



