Specification
ETHOS Caster Wheel - Castor Wheel :
In Compliance to German ISO Specification
| Brand | Ethos |
| Mounting Type | Wheel Only |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Hardness of Tread | Shore A 80± 5 |
| Width Of Tread | 35 mm |
| Tread Material | Solid Nylon |
| Wheel Colour | White |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Elasticity Of Tread | Bad |
| Abrasion Resistance | Good |
| Oil Resistance | Good |
| Water Resistance | Good |
| Chemical Resistance | Good |
| Temperature Range | -40℃ / +80℃ |
| Load Capacity | 200 kg |
| Bearing Type | Roller bearing |
| Profile | Convex |
| Bore Size | 12 mm |
| Hub Length | 40 mm |
Description
- Standard Medium Duty Industrial. In Compliance to German ISO Specification
- Made of solid Nylon material. White, non-marking. Roller bearing. Temperature Range: -40°C to +80°C






