Specification
| Brand | Ethos |
| Mounting Type | Wheel Only |
| Wheel Diameter | 8" |
| Width Of Tread | 101.6 mm or 4" |
| Tread Material | Pneumatic Tyre |
| Wheel Centre Material | Steel |
| Wheel Colour | Black |
| Flooring Measures | Marking |
| Load Capacity | 159 kg or 295 lbs |
| Bearing Type | Double ball bearing |
| Tire Rating ply | 4 |
| Air Rating psi | 50 |
| Bore Size | 5/8"/ 20 mm |
| Hub Length | 3 3/4" |
| Tread Style | Sawtooth |
Description
- In Compliance To Amercican Standard
- Rubber tread inflate with air for cushion effect
- Good for transporting fragile intrument on bumpy floor



