Specification
ETHOS Caster Wheel - Castor Wheel : In Compliance to German ISO Specification
| Brand | Ethos |
| Mounting Type | Wheel Only |
| Wheel Diameter | 160 mm |
| Hardness of Tread | Shore A 80± 5 |
| Width Of Tread | 40 mm |
| Tread Material | Solid Rubber Tyre |
| Wheel Centre Material | Steel |
| Wheel Colour | Black |
| Flooring Measures | Marking |
| Elasticity Of Tread | Average |
| Abrasion Resistance | Fair |
| Oil Resistance | Fair |
| Water Resistance | Good |
| Chemical Resistance | Fair |
| Temperature Range | -20℃ / +60℃ |
| Load Capacity | 135 kg |
| Bearing Type | Roller bearing |
| Bore Size | 20 mm |
| Hub length | 60 mm |
| Bush | Steel |
| Profile | Convex |
Description
- In Compliance to German ISO Specification
- Solid rubber tyre with pressed steel hub (riveted design)







