Specification
ETHOS Caster Wheel - Castor Wheel : INDUSTRIAL MEDIUM-DUTY, ISO Standard
| Brand | Ethos |
| Mounting Type | Wheel Only |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Width Of Tread | 33 mm |
| Tread Material | Polybutadiene Elastic Rubber |
| Wheel Colour | Black |
| Flooring Measures | Marking |
| Elasticity Of Tread | Excellent |
| Abrasion Resistance | Good |
| Oil Resistance | Bad |
| Water Resistance | Good |
| Chemical Resistance | Fair |
| Load Capacity | 125 kg |
| Bore size | 12 mm |
| Hub length | 41 mm |
| Bush | Steel |
| Profile | Convex |
Description
- INDUSTRIAL MEDIUM-DUTY, ISO Standard
- Made of Polybutadiene Elastic Rubber material. Natural black colour.
- For business machine application






