Specification
ETHOS Caster Wheel - Castor Wheel :
In Compliance To JIS/USA Standard Specification. Medium duty industrial usage ~ Low height.
| Brand | Ethos |
| Mounting Type | Wheel Only |
| Wheel Diameter | 150 mm |
| Width Of Tread | 38 mm |
| Hardness Of Tread | Shore A 94± A |
| Tread Material | Polyurethane |
| Wheel Colour | Green |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Elasticity Of Tread | Average |
| Abrasion Resistance | Good |
| Oil Resistance | Good |
| Water Resistance | Good |
| Chemical Resistance | Average |
| Temperature Range | -30℃ / +70℃ |
| Load Capacity | 180 kg |
| Bore size | 12 mm |
| Hub length | 54 mm |
| Profile | Flat |
Description
- In Compliance To JIS/USA Standard Specification. Medium duty industrial usage ~ Low height.
- Wheel: Polyurethane inserted ball bearing for resilence and long-lasting lubrication. PU interlocked to heavy gauged steel-core






