Specification
YUEI Caster Wheel / Castor Wheel Medium Heavy. In Compliance To RoHS. Housing made of Stainless Steel. Suitable for water supply system
| Brand | Yuei |
| Mounting Type | Screw Threaded Stem Swivel |
| Wheel Diameter | 75 mm |
| Width Of Tread | 27 mm |
| Tread Material | Elastomer |
| Wheel Colour | Dark Grey |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Load Capacity | 50 kg |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Threaded Stem Size | M12 |
| Threaded Stem Length | 35 mm |
| Overall Height | 97 mm |
| Offset | 28 mm |
| Turning Radius | 66 mm |
Description
- Medium Heavy. In Compliance To RoHS
- Housing made of Stainless Steel. Double ballrace swivel head.
- Wheels made of Elastomer wheel, dark grey colour . Suitable for water supply system





