Specification
YUEI Caster Wheel / Castor Wheel Low Profile Heavy Duty. In Compliance To RoHS.
Mainly used for heavy articles such as large machinery and equipment
| Brand | Yuei |
| Mounting Type | Top Plate Swivel (Low profile) |
| Wheel Diameter | 50 mm |
| Width Of Tread | 38 mm |
| Tread Material | MC Nylon |
| Wheel Colour | Black |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Load Capacity | 400 kg |
| Housing Material | Zinc Plated Steel |
| Plate Size | 84x84 mm |
| Plate Hole Centres | 64x64 mm |
| Plate Hole Size | 8.5 mm |
| Overall Height | 79 mm |
| Offset | 12 mm |
| Turning Radius | 47 mm |
Description
- Low Profile Heavy Duty. In Compliance To RoHS
- Housing made of heavy duty steel. Double ballrace swivel head, Zinc plated metal parts
- Wheels made of MC Nylon , black colour. non-marking
- Mainly used for heavy articles such as large machinery and equipment



